Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Zmiany w terminach przedawnienia

Zmiany w terminach przedawnienia

author box img

Rafał Jamborski

Zaktualizowano: 22 listopada 2018 22.11.2018 Czas lektury: 3min
  • Więcej poradników o upadłości konsumenckiej

Ponad 6372 Specjalistów od Upadłości Konsumenckiej blisko Ciebie

Konsumencie już w lipcu i we wrześniu wielkie zmiany w terminach przedawnienia!
Zmiany polegają na wprowadzeniu do naszego prawa nowych terminów przedawnienia z 10 – letniego na 6 – letni. Oznacza to, że dłużnicy mają krótsze terminy na zaspokojenie swoich długów, a co za tym idzie wierzyciele powinni pospieszyć się na dochodzenia swoich roszczeń od dłużników.
Ponadto dłużnicy będą objęci większą ochroną, która będzie polegała na tym, że w sprawie, którą wierzyciel będzie chciał dochodzić już upłynięciu okresu przedawnienia to sąd będzie decydował z własnej inicjatywy, czy roszczenie nie jest przedawnione. Sąd z urzędu będzie analizował, czy w danej sprawie terminy nie uległy przedawnieniu, co oznacza, że w konsekwencji powództwo takiego wierzyciela może zostać oddalone. Do tej pory to na pozwanym ciążył obowiązek podniesienia owego zarzutu oraz odpowiedniej argumentacji .
Nadto, zmiany terminów przedawnienia dotyczyć będą również roszczeń stwierdzonych już uprzednio orzeczeniem (wyroków, nakazów zapłaty) z dziesięciu do sześciu lat okres przedawnienia, które liczone są od dnia ich uprawomocnienia.
Bez zmian pozostaną terminy przedawnienia dotyczących należności przedsiębiorcy, tak samo o świadczenia okresowe, poniżej przedstawione zostały zmiany wprowadzone do kodeksu cywilnego z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025):
1) w art. 117 po § 2 dodaje się § 21 w brzmieniu:
"§ 21. Po upływie terminu przedawnienia nie można domagać się zaspokojenia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi.";
2) po art. 117 dodaje się art. 1171 w brzmieniu:
"Art. 1171. § 1. W wyjątkowych przypadkach sąd może, po rozważeniu interesów stron, nie uwzględnić upływu terminu przedawnienia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi, jeżeli wymagają tego względy słuszności.
§ 2. Korzystając z uprawnienia, o którym mowa w § 1, sąd powinien rozważyć w szczególności:
1) długość terminu przedawnienia;
2) długość okresu od upływu terminu przedawnienia do chwili dochodzenia roszczenia;
3) charakter okoliczności, które spowodowały niedochodzenie roszczenia przez uprawnionego, w tym wpływ zachowania zobowiązanego na opóźnienie uprawnionego w dochodzeniu roszczenia.";
3) art. 118 otrzymuje brzmienie:
"Art. 118. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.";
4) w art. 125 § 1 otrzymuje brzmienie:
"§ 1. Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd przedawnia się z upływem sześciu lat. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenie okresowe należne w przyszłości przedawnia się z upływem trzech lat.".
Dodano: 31 grudnia 2018 Zaktualizowano: 22 listopada 2018

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco